Intuicyjne zarządzanie aplikacją

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji 2019.1; autor: Łukasz Kraśniak
 

Wstęp

Istotną kwestią, ułatwiającą łatwiejsze zrozumienie procesu dla nowych użytkowników, jest wykorzystywanie podpowiedzi do pól, ścieżek oraz szczegółów zadania dzięki którym użytkownik ma informację jak poprawnie wykonać zadanie w danym kroku.

 

Podpowiedź na polu

Istotnym zastosowaniem jest użycie podpowiedzi wyświetlanej po najechaniu na wybrany atrybut. Aby dodać opis pola, należy w konfiguracji danego pola podać opis w zakładce „Opis".

Po otworzeniu formularza i umieszczeniu kursora pod polem „Kontrahent” wyświetla się komunikat dodany w konfiguracji atrybutu.

 

Podpowiedź na ścieżce

Kolejnym ważnym etapem ułatwienia procesowania zadania jest umieszczanie podpowiedzi na ścieżkach w poszczególnych krokach procesu. Aby dodać takie podpowiedzi, należy w konfiguracji danego kroku, w zakładce „Szczegóły ścieżki” podać opis w polu „Opis ścieżki w tooltipie”.

Po umieszczeniu kursora na dowolnej ścieżce, użytkownikowi wyświetla się komunikat umieszczony wcześniej w opisie ścieżki.

 

Szczegóły zadania

Funkcjonalność ta przydaje się w informowaniu użytkownika o tym co powinien zrobić w bieżącym kroku aby prawidłowo wypełnić formularz. Konfiguracja tego opisu odbywa się w konfiguracji danego kroku w polu „Opis na formularzu”.

Dodawanie instrukcji procesu na formularzu

  1. Należy umieścić dokument PDF z instrukcją w sieci, można w tym celu umieścić go w SharePoint'cie oraz skopiować adres pliku.
  2. W informacji o obiegu, należy wkleić adres w polu „Link do instrukcji”.
  3. Efektem dodania instrukcji do procesu jest sytuacja jak na poniższym zrzucie ekranu.

Podsumowanie

Przedstawione w tym artykule opcje pozwalają na szybsze wprowadzenie nowych użytkowników do używania procesu. Umożliwiają również na bardziej intuicyjne działanie użytkownikom już korzystającym z obiegów, ale często popełniającym błędy, gdyż podpowiedzi wskażą im prawidłowe działanie. Warto zatem poświęcić chwilę na dodanie powyższych opisów do konfiguracji, by uzyskać poprawę działań użytkowników systemu.