




Dotyczy wersji 2020.1.3.434 autor: Michał Kastelik
WEBCON BPS oferuje funkcjonalność kolorowania tła na atrybucie lista pozycji. Funkcjonalność ta, może być wykorzystana w celu ułatwienia interpretacji danych, zwiększa także przejrzystość prezentowania większej ilości danych.
W niniejszym artykule zostaną przedstawione dostępne możliwości kolorowania tła listy pozycji.
Aby przejść do ustawień kolorowania, należy otworzyć atrybut lista pozycji a następnie przejść do ustawień zaawansowanych.
Rysunek 1 Zaawansowana konfiguracja atrybutu Lista pozycji
Po przejściu do zakładki „Wygląd” zostaną wyświetlone dostępne opcje kolorowania wierszy.
Rysunek 2 Tryby kolorowania do wyboru
Dostępne są następujące tryby kolorowania:
- Dla całego wiersza,
- Dla wybranych kolumn,
- Zdefiniowane w zapytaniu
Tryb dla całego wiersza
Umożliwia kolorowanie całego wiersza listy pozycji na zadany kolor. Zapytanie SQL/CAML jest wykonywane dla każdego wiersza, dlatego też istnieje możliwość uzależnienia koloru od wartości w danym wierszu listy pozycji.
Zapytanie musi zwrócić kolor zapisany szesnastkowo. W zapytaniu możemy używać tagów dostępne w oknie wyszukiwania atrybutów okna edycji wyrażenia.
Przykładowe zapytanie:
Rysunek 3 Przykładowe zapytanie kolorowania całego wiersza
Efekt zapytania:
Rysunek 4 Efekt zastosowania kolorowania całego wiersza
Tryb: dla wybranych kolumn
W tym trybie możliwe jest ustawienie koloru dla każdej kolumny listy pozycji. Dodajemy kolumny do listy, a następnie definiujemy zapytanie, które ma zwracać kolor. W tym przypadku zapytanie jest wykonywane dla całej listy pozycji, nie ma więc możliwości wykorzystania tego trybu w oparciu o dane na liście pozycji (w tym celu należy użyć innego trybu).
Dla każdej kolumny z listy można przypisać inny warunek kolorowania. Jeżeli chcemy pokolorować kolumnę bez podawania warunku wystarczy w tym celu użyć poniższego zapytania:
Rysunek 5 Zdefiniowany kolor dla wskazanej kolumny
Efekt zapytania:
Rysunek 6 Kolumna pokolorowana za pomocą skryptu
Tryb zdefiniowane w zapytaniu
Ten tryb daje największe możliwości konfiguracyjne, gdyż poprzez stworzenie odpowiedniego zapytania możemy zdefiniować kolor dowolnej komórki na liście pozycji, także w oparciu o dane zawarte na tej liście.
W tym przypadku zapytanie ma zwrócić nazwę pola w bazie SQL oraz kolor jaki ma być przypisany. Aby uzyskać nazwy pola danej komórki w bazie danych, wystarczy włączyć tryb zaawansowany w edytorze, nazwy kolumn wyświetlą się wówczas jako kolumna.
Rysunek 7 Włączenie trybu zaawansowanego edytora
W przedstawionym przykładzie, komórka będzie pokolorowana, gdy planowany koszt przekroczy wartość 1500.
Rysunek 8 Komórka pokolorowana dla kosztu powyżej 1500
Kolorowanie tła listy pozycji pozwala na wzbogacenie zaawansowanych formularzy o prosty sposób informowania użytkownika o wartościach, które w znaczny sposób odbiegają od przyjętych zakresów . Do dyspozycji projektanta aplikacji jest szereg metod pozwalających na przyśpieszenie analizy danych znajdujących się w listach pozycji.