Ścieżka domyślna – co to jest i do czego służy

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji 2020.1.x; autor: Józef Cyran

 

Wstęp

Podczas zwykłego użytkowania WEBCON BPS przez użytkowników, wybierają oni którą ścieżką (spośród dostępnych) formularz przejdzie dalej. Jednak przy wychodzeniu z kroku systemowego to nie użytkownik, tylko (jak sama nazwa wskazuje) system BPS sam przechodzi elementem do następnego kroku po wykonaniu się odpowiedniego wydarzenia (np. przyjścia skanu dokumentu), a ścieżka którą przejdzie to właśnie ta którą wcześniej zaznaczono jako ścieżkę domyślną podczas konfiguracji ścieżki.

Konfiguracja

Aby ustawić ścieżkę domyślną, należy wejść do konfiguracji ścieżki i w zakładce Ogólne zaznaczyć checkboxa Ścieżka jest domyślna. Każdy krok który posiada ścieżki, musi mieć jedną – i tylko jedną – z nich zaznaczoną w ten sposób, inaczej nie jest możliwe zapisanie procesu.

 

Przykład użycia: Ocena testów – z użyciem kodów kreskowych

Przykładowym zastosowaniem takiego rozwiązania jest aplikacja umożliwiająca nauczycielowi ocenę testów (na przykład z matematyki). Testy będą wypełniane przez ucznia w fizycznej formie, następnie skanowane i automatycznie wysyłane do nauczyciela – dzięki temu może on ocenić je zdalnie. Po ocenie testu, do odpowiedniego ucznia zostanie wysłany automatycznie e-mail z oceną.

W pierwszym kroku należy zarejestrować test dla każdego ucznia i wydrukować naklejkę z kodem kreskowym. W WEBCON BPS istnieje możliwość automatycznego dodawania załączników z wydrukowanym kodem kreskowym do odpowiedniego elementu na podstawie skanu. W tym celu, niezbędne jest poprawne skonfigurowanie usługi Hot-Folder, szczegóły konfiguracji opisane są tutaj: https://kb.webcon.pl/hotfoldery-dolaczanie-zeskanowanych-plikow-do-procesu/

Po odpowiednim ustawieniu Hot-Folder oraz punktu rejestracji, należy stworzyć obieg – przykładowo Test z Matematyki. Poniżej został przedstawiony schemat obiegu:

 

Na wyjściu z kroku Rejestracja ustawiona jest akcja druku kreskowego, następnie element trafia do kroku Oczekiwanie na test. W przypadku, jeśli uczeń dla którego wydrukowano test (i naklejkę z kodem kreskowym) nie zjawił się w szkole, nauczyciel może anulować element. Po napisaniu testów przez całą klasę i zebraniu ich przez nauczyciela, musi je on zeskanować. Gdy skaner umieści je w folderze oznaczonym jako Hot-Folder, system AUTOMATYCZNIE przejdzie ścieżką Prześlij do oceny.

Jest tak gdyż ścieżka ta została ustawiona jako domyślna.

W następnym kroku Nauczyciel może wystawić oceny i na ścieżce Zatwierdź oceny została umieszczona akcja wysłania e-maila do ucznia którego dotyczy test.

Powyższy przykład pokazuje, że wybór ścieżki domyślnej jest niezwykle istotny w niektórych sytuacjach, gdyż ustawienie ścieżki Anuluj jako domyślnej automatycznie kierowałoby wszystkie przychodzące (ze skanu) elementy do kroku negatywnego (Anulowano).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *