Skanowanie dokumentów na formularzu

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

autor: Paweł Snoch; dotyczy wersji 8.2x

System WEBCON BPS umożliwia dodawanie załączników na kilka różnych sposobów. Jedną z dostępnych opcji jest dodawanie skanu papierowego dokumentu.

Opis konfiguracji pola załączników

W celu dodania przycisku pozwalającego dodanie załącznika przechodzimy do wybranego obiegu dokumentów. Teraz możemy przeprowadzić konfigurację globalną lub konfigurację jednego z kroków obiegu.

  1. Konfigurację globalną wykonujemy wybierając zakładkę Globalny szablon formularza. Następnie w panelu Widoczność i zachowanie rozwijamy Menu załączników, aby móc zaznaczyć interesujące nas opcje.

skan_01

  1. Inną możliwością jest edycja ustawień na wybranym przez nas kroku. W takiej sytuacji przechodzimy do zakładki Formularze w bieżącym kroku, dalej w panelu Widoczność i zachowanie odznaczamy pole Zerwij dziedziczenie ustawień, aby móc wykonać interesujące nas zmiany.

skan_02

Instalacja niezbędnych elementów przeglądarki

Gdy panel załączników jest już przygotowany przechodzimy do skonfigurowanego elementu oraz wykonujemy próbę dodania załącznika ze skanera:

skan_03

UWAGA: jeśli udało nam się dodać załącznik możemy pominąć dalszą część artykułu.

W przeciwnym przepadku zostaliśmy przeniesieni do nowej strony. Sprawdzamy zawartość dodatków przeglądarki. Niezbędne jest posiadanie elementu WEBCON Scanner Plug (sprawdzamy zawartość zainstalowanych dodatków przeglądarki):

skan_04

Jeśli dodatek już znajduje się na naszej przeglądarce możemy pominąć dalszą część rozdziału.

W przypadku braku plug in’u pobieramy dodatek:

skan_05
Następnie wykonujemy kolejne kroki instalatora.

Weryfikacja ustawień

Gdy już WEBCON Scanner Plug’in jest zainstalowany i aktywny przechodzimy do opcji internetowych przeglądarki, a następnie do zakładki zabezpieczeń. W interesującej nas strefie zmieniamy poziom ustawienia kontrolki ActiveX i wtyczki. Dla przeglądarki Internet Explorer ustawienia wyglądają następująco:

skan_06

Przykład działania

W celu zastosowania wprowadzonych funkcjonalności przechodzimy do elementu obiegu do którego chcemy dodać skanowany załącznik, a następnie na panelu załączników wybieramy interesujący nas przycisk. Dalej wyświetli się lista opcji jakie są dostępne przy dodaniu tego typu załącznika:

skan_07W przypadku zaznaczenia opcji Nadaj nazwę automatycznie nowo dodana nazwa będzie utworzona w sposób losowy, ale istnieje także możliwość przypisania własnej nazwy. Jeśli chodzi o kategorię załącznika to nie ma tutaj niestety możliwości manewru.

Innymi  dostępnymi opcjami są:

  • Wybór formatu pliku
  • Zmiana rozdzielczości
  • Dobór kolorystyki
  • Opcja wielostronnicowości
  • Wyostrzenie skanu
  • Wyświetlenie okienka z podglądem (na takim okienku można wykonać powtórzenie skanu, albo zatwierdzić wykonaną czynność)

Należy pamiętać, że dodawanie załącznika w postaci skanu dokumentu jest całkowicie ręcznym procesem jednak znacznie upraszcza pracę w przypadku, gdy chcemy aby tworzony element zawierał obraz dokumentu, który posiadamy tylko w formie papierowej.

skan_08