Dotyczy wersji 2020.1.3.x autor: Michał Kastelik
Formularze WEBCON BPS pozwalają na zbudowanie zaawansowanych szablonów atrybutów. Bardzo często istnieje potrzeba aby atrybuty lub grupy atrybutów wyświetlały się lub ukrywały w zależności od wartości jednego z nich.
Pozwala to ukrywać pola niepotrzebne i tym samym zwiększać czytelność całego rozwiązania. W niniejszej instrukcji zostanie opisane jak w prosty sposób skonfigurować ukrywanie grupy atrybutów w oparciu o wartość jednego atrybutu.
Prezentowane rozwiązane
W aplikacja Sprawa istnieje możliwość powiązania zadania z kontrahentem. Po zaznaczenia atrybutu pola „Powiązana z kontrahentem” system wyświetla pole wyboru kontrahenta z bazy.
Pole Kontrahent ukryte | Pole Kontrahent wyświetlone |
Rysunek 1 Efekt działania reguły formularza
Implementacja rozwiązania
Wprowadzenie warunkowego wyświetlania atrybutu składa się z kilku kroków:
1) stworzenie reguły formularza,
2) podłączenie reguły pod atrybut, którego zmiana wpływa na widoczność innego pola,
3) podłączenie reguły jako regułę zdefiniowaną globalnie na formularzu.
- Reguła formularza
Reguły formularza pozwalają na zdefiniowania w prosty i czytelny sposób logiki zachowania się pól na formularzu. W prezentowanym przypadku, spodziewany efekt polega na ukryciu lub pokazaniu pola wyboru „Kontrahent”.
Aby utworzyć nową regułę formularza, należy w zakładce KONFIGURACJA obiegu wybrać gałąź „Reguły formularza” a następnie nacisnąć przycisk „Nowa reguła”. Następnie w oknie edytora, wybrać funkcję IF THEN a następnie w brakujące miejsca wstawić pola atrybutów.
Graficznie reguła ta wygląda następująco:
W regule zastosowano funkcje IF THEN (JEŻELI, WTEDY) w skróconej formie.
Kod należy czytać w następujący sposób: jeżeli pole „Powiązana z kontrahentem” jest zaznaczone, pole Kontrahent będzie wyświetlane.
Przy zapisaniu reguły należy nadać jej nazwę, w opisywanym przypadku to „Pokaż/Ukryj kontrahenta (sprawa)”.
- Podłączenie reguły pod pole formularza
W pierwszej kolejności otwieramy konfiguracje atrybutu „Powiązana z kontrahentem” i przechodzimy do zakładki „Styl i zachowanie”.
Rysunek 2 Miejsce konfiguracji reguły na zmianę wartości
W oknie „Reguła formularza wykonywana na zmianę wartości” należy otworzyć edytor za pomocą przycisku (..) a następnie wybrać formułę z listy reguł formularza procesu, dostępnej w zakładce „Funkcje” okna. Po kliknięciu na nazwę reguły, zostanie ona automatycznie wklejona w edytor.
Rysunek 3 Reguła wczytana w edytorze
Po zapisaniu definicji procesu w Designer Studio, kod reguły będzie działał na zmianę wartości pola „Powiązana z kontrahentem”.
Pole „Kontahent” będzie się pokazywać oraz chować w zależności od zaznaczenia atrybutu, ale inicjatorem wykonania kodu musi być użytkownik, który powinien zaznaczyć lub odznaczyć to pole. Aby reguła działała także przy wczytaniu się formularza, należy ją podłączyć jeszcze w dodatkowym miejscu – Globalnym szablonie formularza.
Globalny szablon formularza
Reguły formularza podłączone do globalnego szablonu formularza są wykonywana przy każdym ładowaniu strony. Aby podłączyć opisywaną regułę w tym miejscu należy wybrać „Formularz podstawowy” danego obiegu i przejść do zakładki „Zachowanie”.
Rysunek 4 Reguła podłączona w globalnym formularzu
Następnie podobnie jak poprzednio, wybrać przycisk (…) i wybrać regułę z listy. Po zapisaniu procesu, cała konfiguracja warunkowego chowania atrybutów została zakończona.
Warunkowe pokazywanie lub ukrywanie atrybutów w zależności od wartości innego atrybutu jest dosyć często używaną funkcjonalnością w wielu obiegach WEBCON BPS. Wprowadzenie reguł formularza w znaczny sposób uprościło konfigurację tego rodzaju skryptów.