Zabezpieczenie procesów importowanych przed ich ręczną modyfikacją

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji: 2020.1.64.x i wyższych; autor: Michał Bednarz

 

W przypadku pracy w środowiskach zarządzanych równolegle przez wiele współpracujących ze sobą osób (lub zespołów) często pojawia się konieczność współistnienia w jednym środowisku dwóch rodzajów procesów – obsługiwanych przez mechanizm eksport/import oraz tych implementowanych bezpośrednio w środowisku produkcyjnym.

W takiej sytuacji nie mamy możliwości zablokowania środowiska od edycji. Aby zapewnić spójność oraz utrudnić modyfikacje procesu importowanego do środowiska produkcyjnego w wersji BPS 2020 pojawiła się nowa funkcjonalność „Proces modyfikowany mechanizmem eksport-import”.

Jak rozpoznać taki importowany proces? W Webcon Designer Studio obok nazwy procesu pojawi się czerwony wykrzyknik.

 

Podczas importu procesu parametr zostanie automatycznie zaznaczony. W przypadku dokonania zmian w takim procesie podczas próby zapisu pojawi się komunikat ostrzegający o konsekwencjach wykonania takiej operacji.

 

Jeśli jednak nie chcemy, aby podczas zapisu importowanego procesu pojawiał się komunikat możemy go wyłączyć. Wystarczy wejść w importowany proces i z zakładki „Ustawienia” odznaczyć opcję „Proces modyfikowany mechanizmem eksport-import”.

 

Celem funkcjonalności nie jest całkowite zablokowanie możliwości edycji procesu. W przypadku awaryjnym komunikat można zignorować i system pozwoli wprowadzić niezbędne poprawki. Jednak decydując się na podejście DEV-TEST-PROD trzeba być świadomym tego co i kiedy można zmieniać na środowisku. Ostrzeżenie będzie pomocne, jeśli modyfikacji podejmuje się osoba mniej świadoma konsekwencji.