Zabezpieczenie procesów importowanych przed ich ręczną modyfikacją

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji: 2020.1.64.x i wyższych; autor: Michał Bednarz

 

W przypadku pracy w środowiskach zarządzanych równolegle przez wiele współpracujących ze sobą osób (lub zespołów) często pojawia się konieczność współistnienia w jednym środowisku dwóch rodzajów procesów – obsługiwanych przez mechanizm eksport/import oraz tych implementowanych bezpośrednio w środowisku produkcyjnym.

W takiej sytuacji nie mamy możliwości zablokowania środowiska od edycji. Aby zapewnić spójność oraz utrudnić modyfikacje procesu importowanego do środowiska produkcyjnego w wersji BPS 2020 pojawiła się nowa funkcjonalność „Proces modyfikowany mechanizmem eksport-import”.

Jak rozpoznać taki importowany proces? W Webcon Designer Studio obok nazwy procesu pojawi się czerwony wykrzyknik.

 

Podczas importu procesu parametr zostanie automatycznie zaznaczony. W przypadku dokonania zmian w takim procesie podczas próby zapisu pojawi się komunikat ostrzegający o konsekwencjach wykonania takiej operacji.

 

Jeśli jednak nie chcemy, aby podczas zapisu importowanego procesu pojawiał się komunikat możemy go wyłączyć. Wystarczy wejść w importowany proces i z zakładki „Ustawienia” odznaczyć opcję „Proces modyfikowany mechanizmem eksport-import”.

 

Celem funkcjonalności nie jest całkowite zablokowanie możliwości edycji procesu. W przypadku awaryjnym komunikat można zignorować i system pozwoli wprowadzić niezbędne poprawki. Jednak decydując się na podejście DEV-TEST-PROD trzeba być świadomym tego co i kiedy można zmieniać na środowisku. Ostrzeżenie będzie pomocne, jeśli modyfikacji podejmuje się osoba mniej świadoma konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *