Integracja z białą listą podatników VAT

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji: 2019.1.4.x; autor: Mateusz Syrek

1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować swoich kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Biała lista umożliwia:

  • Sprawdzenie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.

Szczegóły dotyczące białej listy podatników VAT dostępne są w Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy.

Naprzeciw potrzebie wyszło Ministerstwo Finansów i udostępniło API Wykazu podatników VAT, którego pełna dokumentacja dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/kas/api-wykazu-podatnikow-vat.

Za pomocą API można pobrać wszystkie informacje potrzebne do poprawnej weryfikacji kontrahenta.

Konfiguracja w WEBCON Designer Studio

  • W pierwszej kolejności należy wybrać metodę, za pomocą której będziemy weryfikować naszych kontrahentów. API zawiera dwie metody odpytywania o dane wykazu:
    • metodę pełną „search”,
    • metodę uproszczoną „check”

W odpowiedzi API zwróci następują informacje:

  • TAK lub NIE – informacje, które oznaczają, że dany rachunek przypisany jest (lub nie jest) do wyspecyfikowanego numeru podmiotu (w dniu DATA),
  • elektroniczny klucz, który potwierdza wykonanie zapytania (o jaki identyfikator podmiotu pytano, datę na jaki dzień została udzielona odpowiedź i datę składania zapytania)

Szczegółowy opis dostępnych metod odpytywania i zwracanych danych znajduje się w dokumentacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

  • Po wybraniu metody możemy przystąpić do konfiguracji akcji w WEBCON Designer Studio. Na potrzeby artykułu kontrahenta będę weryfikował po numerze NIP i aktualnej dacie. Do weryfikacji użyję metody „search” za pomocą której pobiorę nazwę kontrahenta, Regon, KRS, adres, status VAT oraz numery kont bankowych.
    W pierwszej kolejności należy uzupełnić dane połączenia. Można wybrać wcześniej zdefiniowane połączenie lub skonfigurować je bezpośrednio w akcji.

 

  • W następnym kroku należy uzupełnić dane żądania. Numer NIP zostanie przekazany z atrybutu formularza, a datę na jaki dzień ma być udzielona odpowiedź przekażę z atrybutu systemowego zwracającego bieżącą datę w wymaganym dla API formacie.

  • W odpowiedzi zamapujemy zwrócone wartości do atrybutów na formularzu. Numery kont bankowych zostaną zamapowane na listę pozycji.
    Wywołanie web service’u w celu wczytania parametrów należy wykonać na sztywnych danych. W tym miejscu konfiguracji nie ma możliwość automatycznej podmiany wąsów na wartości.

 

Weryfikacja obiegu

Na potrzeby artykułu, przygotowałem obieg weryfikacji kontrahenta, w którym za pomocą numeru NIP pobieram dane do atrybutów.

 

Po przejściu ścieżką „Zweryfikuj” wywoływany jest Web service za pomocą którego mapowane są do atrybutów dane kontrahenta.

 Podsumowanie

Dzięki udostępnionemu API i możliwości wywołania REST Web service w WEBCON BPS możemy w prosty i szybki sposób zautomatyzować weryfikację naszych kontrahentów w obiegach faktur kosztowych lub innych.

4 thoughts to “Integracja z białą listą podatników VAT”

  1. Próbuje to sobie zintegrować z obiegiem faktur przy wykorzystaniu funkcji uproszczonej chceck i niestety po chyba 10 sprawdzeniach jest to blokowane z komunikatem

    Response-Body:
    {"code":"WL-191","message":"Limit żądań dla tego adresu IP został na dziś wyczerpany."}

    To co jest dziwne to zapytanie do api z przeglądarki zwraca poprawną odpowiedź.

  2. Z mojej strony dodam, że wbudowane akcje w BPS 2016 są w stanie połączyć się z API MF przy założeniu, że korzystamy z TLS 1.2 lub 1.3.

Komentarze są zamknięte.