Formularz kompaktowy

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Dotyczy wersji 2020.1.x; autor: Dawid Golonka

 

Wprowadzenie

Projektując obsługę procesów biznesowych w systemie WEBCON BPS oprócz upewnienia się, że stworzone rozwiązanie działa poprawnie z punktu widzenia funkcjonalności, warto też poświęcić trochę czasu na udoskonalenie jego strony wizualnej. Projektując widok formularza należy dołożyć starań, by był on czytelny, intuicyjny i zrozumiały dla użytkownika końcowego. Każdy obieg stworzony w ramach procesu posiada dwa globalne szablony formularza – Formularz podstawowy oraz Formularz kompaktowy (który może być wykorzystywany np. w urządzeniach mobilnych). W tym artykule przedstawiony zostanie szerzej drugi z szablonów formularza – kompaktowy.

Formularz kompaktowy dostępny jest za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety. Dostęp do tego szablonu możliwy jest również z poziomu przeglądarki internetowej. Po kliknięciu w link, który odwołuje się do elementu w systemie BPS po prawej stronie okna przeglądarki pojawi się panel z podglądem tego elementu.

Rys.1. Podgląd elementu w widoku kompaktowym

 

Opis

W celu realizacji tematu artykułu stworzony został obieg faktury kosztowej. Obieg składa się z trzech kroków. Dokument faktury może zostać zarejestrowany zarówno ze skanem, jak i bez skanu.

Rys. 2. Przykładowy obieg faktury

 

Globalny szablon formularza domyślnie jest szablonem używanym na każdym kroku. Poniżej przedstawiony został globalny szablon formularza podstawowego w obiegu faktury:

Rys. 3. Globalny szablon formularza podstawowego

 

Na zrzucie poniżej pokazano widok na formularz podstawowy w kroku rejestracji nowej faktury.

Rys. 4. Formularz podstawowy – widok w kroku rejestracji faktury

 

Po lewej stronie znajdują się informacje o kontrahencie i dane faktury. Po prawej znajdują się panele dodawania załączników oraz komentarzy, a pod nimi umiejscowiony jest wykres przedstawiający wartości nieopłaconych faktur i zakładane terminy ich płatności. Na dole formularza na liście pozycji wylistowane są wszystkie faktury zarejestrowane na tego kontrahenta.

Formularz kompaktowy domyślnie dziedziczy ustawienia z Formularza podstawowego. Dla domyślnych ustawień formularz ten na kroku rejestracji faktury został ukazany na rysunku 5.

Rys. 5. Formularz kompaktowy, widok w kroku rejestracji faktury

 

Na formularzu kompaktowym zachowane są wszystkie elementy, które znajdują się również na wersji podstawowej. Jeśli projektant aplikacji uzna, że wersja kompaktowa powinna się różnić w jakimś zakresie, jest to możliwe do zrealizowania z poziomu „WEBCON BPS Designer Studio”.

Zmiana wyglądu formularza podstawowego i kompaktowego

Indywidulany wygląd formularza kompaktowego (zarówno globalnie jak i na kroku) można skonfigurować po naciśnięciu przycisku „Zerwij dziedziczenie ustawień” na karcie „Globalny szablon formularza”.

Rys. 6. Globalny szablon formularza kompaktowego – zrywanie dziedziczenia ustawień

 

Po naciśnięciu tego przycisku w ustawaniach formularza kompaktowego, pozostałe obszary konfiguracji staną się aktywne.

Rys. 7. Globalny szablon formularza kompaktowego – zerwane dziedziczenie ustawień

 

Załóżmy, że użytkownicy korzystający z systemu z aplikacji mobilnej chcą mieć inaczej zorganizowany formularz. Zmiana będzie polegała na przesunięciu panelu dodawania załączników na samą górę, a tabeli z listą faktur danego Kontrahenta bezpośrednio pod jego wybór. Pole dodawania komentarzy ma zostać całkowicie usunięte. Widoczność wykresu należności zostanie wyłączona w matrycy atrybutów.

Rys. 8. Globalny szablon formularza kompaktowego po zmianach

 

Po wprowadzonych zmianach formularz kompaktowy prezentuje się następująco:

Rys. 9. Widok formularza kompaktowego po wprowadzeniu zmian

 

Wprowadzone na tym szablonie formularza zmiany nie mają wpływu na wygląd formularza podstawowego, który zachował dotychczasowe rozmieszczenie elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *